Final Admission List 2016/17

Bachelor of Business Administration
S/N Name Course Nationality Admission Number
1 David Kalemera BBA Ugandan A016/BBA/U001
2 Hillary Ladu BBA South Sudanese A016/BBA/U002
3 Ivan Kimara BBA Ugandan A016/BBA/U003
4 Joel Lulaba Mafabi BBA Ugandan A016/BBA/U004
5 Lealiah Musimenta BBA Ugandan A016/BBA/U005
6 Ronald Loro BBA South Sudanese A016/BBA/U006
7 Sylivia Mutonyi BBA Ugandan A016/BBA/U007
8 Veronica Neumbe BBA Ugandan A016/BBA/U008
9 Odoch Geofrey BBA Ugandan A016/BBA/U009
10 Draleru Leah BBA Ugandan A016/BBA/U010
11 Omoding Jonathan BBA Ugandan A016/BBA/U011
12 Micheal Magombe BBA Ugandan A016/BBA/U012
13 Acom Suzan BBA Ugandan A016/BBA/U013
14 Mwine Carolyn BBA Rwandan A016/BBA/U014
15 Abdirashid Mohamud Salad BBA Somali A016/BBA/U015
Bachelor of Science in Information Technology
S/N Name Course Nationality Admission Number
1 Charles Omelson Ochure BScIT South Sudanese A016/BScIT/U001
2 Elvis Omondi BScIT Kenyan A016/BScIT/U002
3 Thomas Francis Lodoka BScIT South Sudanese A016/BScIT/U003
4 Namagero Racheal BScIT Ugandan A016/BScIT/U004
5 Benard Wanendeya BScIT Ugandan A016/BScIT/U005
6 Macho Honest Samuel BScIT Ugandan A016/BScIT/U006
7 Mabonga Godwin BScIT Ugandan A016/BScIT/U007
8 Katamya Runyerera BScIT Congolese A016/BScIT/U008
9 Muduwa Joyce BScIT Ugandan A016/BScIT/U009
Bachelor of Science in Media Technology
S/N Name Course Nationality Admission Number
1 Benard Oguti BScMT Ugandan A016/BScMT/U001
2 Boris Rutabingwa BScMT Ugandan A016/BScMT/U002
3 Dorothy Aaca BScMT Ugandan A016/BScMT/U003
4 Isaac Acire BScMT Ugandan A016/BScMT/U004
5 Jesca Mbabazi BScMT Ugandan A016/BScMT/U005
6 Ketty Nambozo BScMT Ugandan A016/BScMT/U006
7 Milton Bikala BScMT Ugandan A016/BScMT/U007
8 Mirriam Neumbe BScMT Ugandan A016/BScMT/U008
9 Moreen Namukwalya BScMT Ugandan A016/BScMT/U009
10 Nicholas Omoit Okiria BScMT Ugandan A016/BScMT/U010
11 Phionah Namuwenge BScMT Ugandan A016/BScMT/U011
12 Rinah Murungi BScMT Ugandan A016/BScMT/U012
13 Khaukha Eliya BScMT Ugandan A016/BScMT/U013
14 Idirya Kosea BScMT Ugandan A016/BScMT/U014
15 Amongi Noel Olga Mary BScMT Ugandan A016/BScMT/U015
16 Egwang George Paul BScMT Ugandan A016/BScMT/U016
Bachelor of Christian Ministry
S/N Name Course Nationality Admission Number
1  Nelson Baluku Monday BCM (Eve) Ugandan A016/BCM/U001
2 Katongole Edward BCM (Eve) Ugandan A016/BCM/U002
Bachelor of Arts in Education
S/N Name Course Nationality Admission Number
1 Agnes Adongo BAED Ugandan A016/BAED/U001
2 Annet Manake BAED Ugandan A016/BAED/U002
3 Robert Sangal BAED Ugandan A016/BAED/U003
4 Victoria Kabiito BAED Ugandan A016/BAED/U004
5 Ziporah Mudondo BAED Ugandan A016/BAED/U005
6 Busawule John Tom BAED Ugandan A016/BAED/U006
7 Kuranga Tom BAED Ugandan A016/BAED/U007
8 Kabali Fred Hassan BAED Ugandan A016/BAED/U008
9 Ebaku John BAED Ugandan A016/BAED/U009
10 Aisia Mosess BAED Ugandan A016/BAED/U010
Diploma of Business Administration
S/N Name Course Nationality Admission Number
1 Namwano Marion DBA Uganda A016/DBA/U001
Diploma of Information Technology
S/N Name Course Nationality Admission Number
1 Benard Wanendeya DIT Ugandan A016/DIT/U001
2 Comfati Muzaki DIT Ugandan A016/DIT/U002
3 Racheal Namagero DIT Ugandan A016/DIT/U003
4 Wodudu Edward DIT Ugandan A016/DIT/U004
5 Wafula Abraham DIT Ugandan A016/DIT/U005
6 Erisu Ben DIT Ugandan A016/DIT/U006
7 Mazinga Micheal DIT Ugandan A016/DIT/U007
8 Napokoli Joseph DIT Ugandan A016/DIT/U008
Diploma of Media Technology
S/N Name Course Nationality Admission Number
1 Babra Ruth kisakye  DMT Ugandan A016/DMT/U001
2 Charles Kirya  DMT Ugandan A016/DMT/U002
3 Elizabeth Akol  DMT Ugandan A016/DMT/U003
4 Esther Nakiza  DMT Ugandan A016/DMT/U004
5 Lydia Namweru  DMT Ugandan A016/DMT/U005
6 Misi Nagwere  DMT Ugandan A016/DMT/U006
7 Noah Natoka  DMT Ugandan A016/DMT/U007
8 Peter Mulabbi  DMT Ugandan A016/DMT/U008
9 Nabwire Mirieri DMT Ugandan A016/DMT/U009
10 Engola Ronald DMT Ugandan A016/DMT/U010
11 Wayona Sulait DMT Ugandan A016/DMT/U011
Diploma of Christian Ministry
S/N Name Course Nationality Admission Number
1 Akuma Ronald DCM Ugandan A016/DCM/U001
Diploma of Education
S/N Name Course Nationality Admission Number
1 Abraham Wandulu DED Ugandan A016/DED/U001
2 Agali Namukuta DED Ugandan A016/DED/U002
3 Dison Wanambwa DED Ugandan A016/DED/U003
4 Francis Otukol DED Ugandan A016/DED/U004
5 Joel Woniala DED Ugandan A016/DED/U005
6 Martin Mangongo DED Ugandan A016/DED/U006
7 Peter Alfred Andruga DED South Sudanese A016/DED/U007
8 Atee George DED Ugandan A016/DED/U008
9 Namage Abudu DED Ugandan A016/DED/U009
10 Nasawali Stephen DED Ugandan A016/DED/U010
11 Wangoda Hussein DED Ugandan A016/DED/U011
12 Okoditai Patrick DED Ugandan A016/DED/U012
13 Sitati Wanyama Martin DED Kenyan A016/DED/U013